Kategorier: Alla - kultuur - muusika

av karl piiritalo för 5 årar sedan

408

Eluolu ja kultuur aastatel 1970

1970ndad aastad tõid kaasa olulisi muutusi kultuuris ja ühiskonnas. Sel ajastul tõstis pead kultuuriline mitmekesisus ning globaliseerumine sai uueks märksõnaks, mida iseloomustasid erinevate eksootiliste elementide populaarsus ja tuntud lavastajate nagu Peter Brooki tegevus.

Eluolu ja kultuur aastatel 1970

Eluolu ja kultuur aastatel 1970

Kultuuriline mitmekesisus

Maailmakuulsa lavastaja Peter Brooki tegevus – peegeldas iseloomulikku tendentsi – kultuurilist globaliseerumist . Eksootiliste elementide populaarsus – Somaalia modell Iman .
George Pompidou kultuurikeskus Pariisis - tehnikavaimustus, kui paariline Lucase filmile . Pluralistlikku ajastu saabumise kuulutamine.
Õjakas feminism . Erich Segali “Armastuse lugu” (1970). George Lucase “Tähtede sõda”(1977).

Gracie Hopper – arvutiteadlane, kes programmeeris esimese üldkasutatava laiaotstarbe arvuti (Mark 1) ja töötas välja mitu senini kasutatavat programmeerimiskeelt.

Uusi andmeid inimestest

Füüsiline antropoloogia – Lucy leidmine, mis oli I-Aafrikast leitud hominiidiluustik, mis oli 3,2mln a vana. Laetoli jalajälgede leidmine kivistunud vulkaaniliselt tuhalt, 3,7a vanad(inimese eellane).
Richard Dawkinski “Isekas geen” (1976) – inimene kui sotsiaalne olend. Indiviidi olelusvõitlus.
Geenitehnoloogia võidukäik. Huvi populaarteadusliku kirjanduse vastu.

Muusika ja mood

Teksased , pildiga T-särgid, platvormkingad, kloššpüksid, meesterahvastel õlgadeni juuksed. 70Ndad kui halva maitse sümbol. Punki sünd – Sex Pistols . Tervisejooks, algelised dieedinipid, anoreksia .
Diskoajastu – J. Travolta “Laupäevaõhtune palavik ” (1977). Ansamblid Led Zeppelin ja Yes – sarnane sümf. Muusikale .
Popkultuuri ja - muusika välja kujunemine. ABBA võidukäik (Eurovisiooni võit 1974, 1982 laialiminek).

Nihked maailmapildis

Rohelise liikumise võidukäik(60ndad). Rachel Carson “Hääletu kevad”(1962) - “väike on ilus”. Säästlikkusenõue. Jaapanlased elasid 70ndatel majandussurutise suuremate probleemideta üle.
Uusvasakpoole mõttesuund, juhtkujudeks M. Foucault , J. Derrida , R. Barthes, J-P Sartre jt. Postmodernism.
Eitustel põhinev kultuuriline liikumine e kontrakultuur . Akadeemilist meditsiini eitavad teraapiad, nn vabakliinikute ja vabaülikoolide levik. Zen-budismi kui moeröögatus. Bioenergeetikasse ja karma saladustesse süvenemine.
70ndad kui pettekujutelmadest vabanemise ajajärk. Ebapopulaarne Vietnami sõda. Heaoluillusiooni murendus naftahindade järsu tõusu tõttu..
Naftahindade järsk tõus murendas heaoluillusiooni
Araabia terroristid määrisid olümpiamedaleid Münchenis verega( 11 Iisreali sportlast mõrvati)