Categorii: Tot - імунітет - здоров'я

realizată de Вікторія Задорожнюк 2 ani în urmă

288

Імунна система

Стан імунної системи безпосередньо впливає на здоров’я людини. Імунні розлади можуть проявлятися у вигляді алергій, імунодефіцитів або аутоімунних хвороб. Алергії викликаються реакціями на різні зовнішні подразники, такі як продукти харчування або пилок.

Імунна система

Імунна система

Види імунітету

Класифікується імунна система за походженням (спадковий та набутий імунітет), за спрямованістю дії (антитоксичний та антимікробний), за механізмом дії (гуморальний, клітинний). Існує ще локальний (місцевий) імунітет. Його дія спрямована лише на зовнішній захист організму від попадання збудника.

Антимікробний імунітет спрямовано загибель збудника. Антитоксичний – на нейтралізацію токсинів, що продукують патогенні мікроорганізми. Клітинний імунітет реалізується з допомогою імунокомпетентних клітин, а гуморальний – захищає організм від інфекцій з допомогою білків антигенів.

Адаптивний

Придбаний (специфічний) імунітет формується на основі вродженого. Виникає він у результаті проникнення чужорідних агентів у організм. До кожного виду захворювання імунна система підбирає антигени. Клітини запам’ятовують досвід і з появою інфекції її знищують. Адаптивний імунітет ділиться на підгрупи:


Вроджений

Спадковий (неспецифічний, видовий) імунітет передається індивідууму при народженні. У перші місяці життя немовляти він забезпечує стійкість імунітету до збудників хвороб. Згодом передані батьками імунні компоненти зникають.

Принцип роботи імунної системи організму

Імунітет з латинської мови (immunitas) перекладається як «визволення», «визволення». Назва вказує на механізм його дії. Сторонні агенти потрапляють у організм із повітрям чи іншими шляхами. Щойно імунна система виявить антиген, вона входить у роботу.


Одні антитіла імунітету поєднують між собою антигени, інші – розщеплюють речовини до безпечного стану, треті – ліквідують пошкоджені клітини організму. Результат цієї багатопланової роботи – збереження здоров’я.

Клітини імунної системи

Багатокомпонентна реакція організму на появу, впізнавання, усунення чужорідного агента називається імунною відповіддю. У процесі бере участь безліч імунокомпетентних (активізують захист) клітин та продуктів, що виділяються ними. Основна функція належить лейкоцитам та фагоцитам (макрофагам).

Клітини імунної відповіді

У міжклітинній кооперації беруть участь:


Імунокомпетентні клітини

Макрофаги та лімфоцити беруть участь у становленні всіх ланок імунної відповіді. Роль імунокомпетентних клітин:


Органи імунної системи та їх функції

Імунітет людини складається з органів, тканин та клітин, які забезпечують захист здоров’я. Органи імунітету поділяються на 2 типи: центральні та периферичні. Функції перших – це дозрівання Т-клітин, які контролюють тривалість імунної відповіді. Завдання периферичних органів імунітету – участь у формуванні лімфоцитів, клітин плазми, створення бар’єрно-фільтраційної функції.

Периферичні

Ця група підрозділяється на органи контролю рідин (селезінка, лімфовузли), слизових оболонок та шкірних покривів (лімфатичні фолікули), внутрішнього середовища (мігруючі тканинні клітини). Тут зосереджено імунокомпетентні клітини, які здійснюють імунний нагляд. Тут відбувається імуногенез. Периферичні органи та їх функції:


Центральні

Є червоним кістковим мозком і вилочковою залозою (тимусом). Вони здійснюється розвиток і визрівання імуноцитів. Функції центральних органів імунітету:



Імунна система. Імунокорекція. Імунотерапія

Корисні підказки. Імунітет

Захворювання імунної системи

Хвороби діляться за типом порушення імунітетів. При надмірному імунному відповіді розвиваються алергії, за недостатнього – імунодефіцити, при атиповому переродженні клітин – аутоімунні патології. Поширені захворювання:



Як підвищити імунітет

Для зміцнення захисних сил організму важливо дотримуватись збалансованого харчування. Раціон повинен містити всі необхідні організму вітаміни та мікроелементи. Їх краще отримувати із натуральних продуктів. Щоб мати міцний імунітет, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:


Ознаки ослаблення імунної системи

Імунодефіцит проявляється частими застудними захворюваннями, сприйнятливістю організму до інфекцій, вірусів, швидкою стомлюваністю. Основні ознаки слабкого імунітету:


Чинники, що впливають на імунітет

Активність організму залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх факторів – емоційного стану людини, екології, маси тіла і навіть температури навколишнього повітря. Головні причини зниження імунітету:


Чим небезпечне зниження імунітету

Якщо знижується імунна активність, організм схильний до різних захворювань. У тяжких випадках імунодефіциту можливий летальний кінець. Наслідки слабкого імунного захисту: