Categorias: Todos - lapsed - kool - ohutus

por Kristiina Lummo 4 anos atrás

573

7-9 aastaste seksuaalsus

Lapse seksuaalse arengu toetamisel on vanematel, lasteaedadel ja koolidel kõigil oluline roll. Vanemad on lapsele peamised usaldusisikud ja eeskujud, mistõttu on oluline, et nad oleksid teadlikud, mida lastele suhete ja seksuaalsuse kohta õpetatakse.

7-9 aastaste seksuaalsus

7-9 aastaste seksuaalsus

Kasutatud allikad:Rutgers. (2011). Relaties & sexualiteit. Raamat. Koolieelses eas laste seksuaalkasvatus: keha, tunded ja turvalisus. Trükk: Aktaprint OÜ. Eestikeelne trükis on valminud Tervise Arengu Instituudi tellimusel 2018. https://www.tai.ee/et/valjaanded/trukised-ja-infomaterjalid?limit=0&filter_catid=15&filter_year=0&filter_typeid=0&filter_languageid=0&filter=&filter_order=p.publish_year&filter_order_Dir=DESC

Tunded

Enamasti seotud armumisegaKuueaastaselt on lapsed ikka veel väga uudishimulikud, kuid hakkavad märkama, et täiskasvanud ei ole nende küsimustele enam nii vastuvõtlikud kui nad seda väidavad. Et rohkem teada saada, pöörduvad nad oma kaaslaste poole. Algkoolieas muutuvad lapsed introvertsemaks ja rõhutatult kombekamaks. Seksuaalsus on tagaplaanil ja nende moraalne areng soodustab kasvavat häbitunnet oma seksuaalsuse suhtes. Sellel etapil toimuvad seksuaalset mängud. Seda on leitud kolmandikul kaheksa-aastastel poistel ja see protsent kasvab koos vanusega. Üldiselt on seksuaalne aktiivsus tüdrukute hulgas madalam, kuid ka nende seksuaalne huvi kasvab sedamööda, kuidas nad vanemaks saavad. Lastele (alates viiendast eluaastast ja eriti seitsme-kaheksa aastaselt) meeldib oma suguelundeid näidata ja nad tahavad ka teiste laste omi vaadata. Nende peamiseks motivatsiooniks on uudishimu ja soov teadmisi saada. Laste seksuaalsus on palju mitmekesisem kui keskmisel täiskasvanul. Seda võib lugeda üheks aspektiks sensuaalsuse arengus, mis omakorda on osa psühholoogilisest, sotsiaalsest ja bioloogilisest arengust.

Moodustuvad poiste ja tüdrukute rühmad

Kumbki pool uurib teist. Poisid arvavad sageli, et tüdrukud on „rumalad“ ja „plikalikud“, samas kui tüdrukud kipuvad arvama, et poisid on „liiga riiakad“ ja püüavad „karmid“ välja näha. Rühmades (klassis, sõprade seas) on nende jaoks sageli oluline näidata, kui täiskasvanud, tugevad ja targad nad on. Lapsed püüavad üksteisest paremad olla. Nad tahavad näidata, et teavad midagi vanemate laste ja täiskasvanute maailmast. Üks viis seda teha on näidata, kui palju nad teavad sugudest (ja seksist) ning kasutada seksuaalsusega seotud sõnu. Lapsed mõtlevad välja seksuaalsete sõnadega salmikesi ja räägivad üksteisele seksuaalseid nalju ja anekdoote. Sageli ei mõista nad, mida ütlevad.

Häbi

Tekib ebamugavustunne olles teiste ees alasti

Fantaasia armastusest, armunud olemisest

Lapsed fantaseerivad palju, kasutades seda, mida nad enda ümber näevad (pere, kool, teler jne). Fantaasia ja reaalsus segunevad sageli.

Vanemad, lasteaed ja kool käsikäes Nagu antud brošüüris on kirjeldatud, siis lisaks lasteaiale ja koolile toetavad lapse seksuaalset arengut sünnist saadik ka vanemad. Lapsevanemana usaldab laps sind kõige rohkem ning samuti oled sa tema suurim eeskuju. Hea on olla kursis, mida lapsele lasteaias ja koolis suhete ja seksuaalsuse kohta õpetatakse – siis saate neist teemadest kodus koos rohkem rääkida. Nii emad kui isad toetavas rollis Lastele seksuaalhariduse andmisel on isade roll sama tähtis kui emade oma. Mõlema vaatenurk on oluline. Isad saavad oma tütardele rääkida muuhulgas kõike poiste kohta. Isad saavad seletada poegadele, kuidas mehe keha töötab. Samuti saavad emad oma poegadele tüdrukute kohta rääkida ja seletada oma tütardele, kuidas naise keha töötab.Lastele seksuaalsusest rääkimine ei pane neid varem seksuaalvahekorda astuma Uuringud näitavad, et lapsed, kellega on antud teemadest põhjalikult ja eakohaselt räägitud, tunnevad vähem huvi seksi vastu. Ning kui nad otsustavad kunagi seksuaalvahekorda astuda, teevad nad seda suurema tõenäosusega ohutumalt (kasutades rasestumisvastaseid vahendeid ja kondoome). Lapsed, kes teavad seksi kohta vähe, kipuvad uudishimust ajendatuna rohkem katsetama. Lapseea seksuaalsuse juurde ei kuulu täiskasvanulik kirg ja iha Imiku- ja väikelapseeas avastavad lapsed enda keha ja tundeid ning uurivad, kust lapsed tulevad. Eelkooliealised võivad juba armuda, st keegi hakkab väga meeldima. Hiljem hakatakse üksteisega nendel teemadel üha enam rääkima. Teismeliseeas hakatakse seksuaalsusest mõtlema ja tundma järk-järgult juba täiskasvanulikumal moel. Lapsevanemana on sul oluline roll aidata kaasa oma lapse eakohasele arengule.

Keha

Lapsed õpivad, et nende keha ja kaaslaste kehad ja iseloomuomadused on ainulaadsed ning inimesed on erinevad, kuid kõik on väärtuslikud. Kujundavad positiivset minapilti ja kehapilti