av Анастасия Кравец 3 år siden
757
Mer som dette
Роман "Айвенго", відкриває цілий цикл романів з історії Англії на різних етапах. Він розповідає про часи володарювання короля Річарда Левове Серце, про ті далекі й буремні роки, коли Англія ще тільки почала формуватися як держава, зображує національний розбрат, інтриги, що панували у тодішній Англії, політичні міжусобиці, тяжке становище низів. Звичайно, роман пронизує сюжетна лінія кохання та сімейних негараздів. Проте за приватною сімейною ситуацією проступає зіткнення не тільки особистих, а й політичних інтересів, різних суспільних позицій. Серед цього розбрату, сварок, непорозуміння, жорстокості, безладдя й інтриг яскравим променем висвітлюється образ головного героя роману — Вілфреда Айвенго.
“Айвенго” характеристика головних героїв роману Скотта – Айвенго, Річарда, Ребекки, Ровени, Седрик Сакс, Ісаака, Бріан де Буагільбера, Ательстан, Гурта, Вамби.
Седрик Сакс — яскравий представник і виразник ідей англосаксів (навіть прізвисько говорить про це). Це батько Вілфреда Айвенго, впливовий чоловік, господар замку. Він має владу та повагу. Седрик – патріот, який поважає традиції та звичаї рідної країни. В його образі простежується прихильність до рідної мови, гордість за славу англосаксів (під час розповіді паломника на турнірі).Седрик може жертвувати власними інтересами заради спільної справи (хоче перш за все врятувати Ательстана; прагнучи прислужитися Англії, вигнав з домівки власного сина, щоб влаштувати шлюб Ательстана і Ровени). Переконавшись в вірності свого сина, батько прощає його і приймає в сім’ю.
Ребекка – неординарний образ, вона і сильна і слабка, в ній поєднана зовнішня та внутрішня краса. Ця гарна молода дівчина є дочкою єврея. Мета Ребеки — допомагати іншим, підтримувати слабких. Ребекка з батьком забирають пораненого Айвенго після турніру. Семе завдяки їх старанням він стає на ноги.Ребекка вивчилася лікуванню у однієї жінки (чаклунки Міріам), яка любила її, як матір. За це її хочуть спалити на вогнищі, як відьму. Заступитися за Ревекку нікому, та в останню хвилину з’являється Айвенго, який ще не відновився після поранення. Дивом він перемагає в поєдинку з Буагільбером. Той вмирає від розриву серця.
Вихованка Седріка. Вона дуже красива: каштанове волосся, блакитні очі, струнка фігура. Седрік мріє, щоб Ательстан одружився на рівний. Між рівний і сином Седріка Айвенго з’явилася прихильність, за це батько виганяє сина і позбавляє його спадщини. Серце Ровени віддано Айвенго, вона трепетно вислуховує гостей замку, чекаючи звістки від нього. Дізнавшись Айвенго на турнірі, Ровена розуміє, що буде з ним будь-що-будь. Так і відбувається.
Айвенго — чесний і справедливий воїн, який у будь-який момент може прийти на допомогу тим, хто її потребує, тобто приниженим, гнобленим. Довідавшись, що Ребекку несправедливо звинувачують у чаклунстві й погрожують спалити на вогнищі, якщо не з'явиться лицар, який погодиться захищати її честь та мечем доведе її правоту, Айвенго поспішає на поєдинок, щоб захистити нещасну невинну дівчину. Ледве тримаючись у сідлі після тяжкого поранення, Айвенго все ж таки виходить на бій із Буагельбергом. І коли супротивники зійшлися, від влучних ударів обидва лицарі падають. Але Божий суд звершився: Буагельберг гине, а Ребекку виправдовують. Отже, Айвенго не тільки мужній, сміливий і відважний воїн, а й чесна, порядна, здатна на самопожертву людина; фанатично відданий справі, він служить друзям, з якими поділяє нещастя й небезпеки.
Дві жінки — два кохання. Ровена кохає, але не дає волі почуттям, бо, за законами свого часу, має тільки приймати кохання молодого лицаря. Сама ж вона себе нічим не видає. Проте вона впливає на Седрика, щоб хоч якось змінити його ставлення до сина. Усі свої почуття вона висловлює через сльози. Ребекка — навпаки, дуже діяльна. Вона ризикує своїм ім’ям і долею свого батька, але лікує пораненого Айвенго, допомагає йому грошима. Та все ж Айвенго обирає холодну і неприступну Ровену королевою кохання і краси. Бо це — вибір його серця. А серце не вміє аналізувати, воно просто любить.
Айвенго – молодий саксонський дворянин, син Седріка Сакса, ярого супротивника чванливої норманской знаті, лицар без страху і докору, що складається суцільно з позитивних якостей. Айвенго бере участь у третьому хрестовому поході, очолюваному королем Річардом Левове Серце. Батько прогнав Айвенго з дому за те, що той закохався в його вихованку леді Ровену, яку Седрік хотів видати заміж за Ательстана – одного з останніх нащадків саксонської королівської крові. Цей шлюб ставив мету – відродження королівської саксонської династії. Айвенго таємно повертається з Палестини. В одязі мандрівника він потрапляє в рідний замок, там в цей час гостює лицар-тамплієр – давній суперник Айвенго. Молодий лицар залишається невпізнаним, але з розмови з Ровеною дізнається, що вона любить його. Айвенго допомагає єврею Ісаку, купцеві з Йорка, уникнути небезпеки, вдячний за це Ісаак купує йому обладунки, коня і зброю.
У романі "Айвенго" В. Скотт зображує епоху раннього Середньовіччя, зокрема події XII ст. Це була доба, коли в Англії утверджувалися феодальні відносини, завершувався процес закріпачення селян. Цей процес ускладнювався вторгненням норманів. Іноземні феодали, підкоривши країну, захопили кращі землі й почасти винищили, почасти змусили поступитися місцевих англосакських землевласників.
Дія роману розпочинається з останніх років XII ст. (приблизно 1194 р.) і пов'язана з поверненням короля Річарда | після тривалої відсутності до Англії, його боротьбою проти брата-принца Джона, який намагався захопити престол, і свавільних феодалів.
Нормани – це одна з назв північних народів. Скандинавський півострів завдовжки майже 2000 км — найбільший у Європі. Здавна його заселяли північні германські племена, яких у Західній Європі називали норманами, тобто “людьми Півночі“.
Англосакси - попередники сучасних англійців, які жили в 5-11 столітті. Спочатку вони представляли собою конгломерат різних німецьких племен. Він поступово став новою нацією. Різкий еволюційний стрибок стався після Нормандського завоювання Англії в 1066 році.
Iсторичнi подiï цього часу були достатньо складними. В першу чергу,
величезна увага в романi придiляється нацiональним конфлiктам мiж
норманами й англосаксами. На другому планi конфлiкт соцiального плану, коли люди шукають порятунку, як Робiн Гуд , у лiсах. У той час
вiдбувалася боротьба за владу i серед самих норманiв: поки легендарний король Ричард Левове Серце перебував у полонi, владу захопив принц Джон. Складнi та заплутанi iсторичнi подiï залишаються фоном твору, а в центрi сюжету опиняється кохання . Доблесний лицар Айвенго, якого зрiкся батько за службу сина королю-нормановi, закохується у вихованку батька, ледi Ровенну. В Айвенго є суперник лицар з оточення принца Джона Брiан де Буагилбер.Зiставлення героïв роману не тiльки зовнiшнє це одвiчне протистояння мiж доблестю i пiдлiстю.
Історизм Вальтера Скотта виявився в умінні відкрити потаємні пружини історичного процесу і розповісти про те, як позначилась їх дія на долях окремих людей. Сам сюжет «Айвенго» побудовано на ворожнечі між прибічником короля Річарда лицарем Айвенго і зловісним храмовником Бріаном де Буагілбером. Але в подіях приватного життя Вальтер Скотт відтворює конфлікти історичного масштабу. Письменник також з великою майстерністю зображує колорит епохи: особливості побуту, звичаїв, костюмів, мови. Так перед читачем постає Англія кінця XII століття в переконливих образах і картинах. Король Річард веде боротьбу з братом Джоном, який намагається захопити владу, а також із норманськими баронами, що хотіли зберегти свою незалежність від короля. Політичний конфлікт ускладнюється національним протистоянням: корінне населення — сакси не можуть змиритися з володарюванням норманів в їхній країні. В романі також представлені низи суспільства — доведені до розорення селяни перетворилися на розбійників, які ведуть боротьбу з гнобителями.
Вальтер Скотт майстерно відтворює також національний конфлікт. На початок дії твору минуло понад сто років з часу завоювання Англії норманами. Серед вільнолюбних саксів жило прагнення до національної незалежності. Вальтер Скотт надав цьому конфлікту великої гостроти, показавши насамперед ненависть простого народу до норманських феодалів. Більшості героїв з народу властиве прагнення до волі, готовність боротися за своє право бути незалежною людиною. Таким є свинопас Седріка Гурт, такими є і стрільці Робіна Гуда, який виступає в романі під іменем Локслі.
Проблеми, які поставив Вальтер Скотт в «Айвенго», не були далекими від сучасності автора. Феодальне дворянство не було остаточно зламане: в Англії буржуазія була позбавлена політичної влади і разом з народом вела боротьбу за реформу існуючої у країні виборної системи.
Події, відтворені в «Айвенго», відбуваються наприкінці XII століття, коли Англією правив король Річард Левове Серце. Конфлікт твору зводиться до боротьби бунтівної феодальної верхівки, що була зацікавлена в збереженні феодальної роздробленості країни, проти королівської влади, що втілювала собою ідею централізованої держави. Автор показує, що симпатії народу — на боці короля. Річард Левове Серце йде на штурм замку Фрон де Бефа поряд із стрільцями Робіна Гуда. Цьому епізоду письменник надає символічного значення.
Історичні особи в романі “Айвенго” Вільге́льм I Завойовник (Вільгельм Нормандський) — король Англії (з 1066 року), організатор і керівник нормандського завоювання Англії, один із видатних політичних діячів Європи XI століття. Вільгельм І народився в Нормандії. Він був незаконним, але єдиним сином герцога Нормандії Роберта ІІ. Роберт оголосив Вільгельма своїм спадкоємцем.
Англійський король(з 1327 р.). Його домагання французької корони стали причиною Столітньої війни.
Принц Джон – наслідний принц і брат короля Річарда. Втратитив більшу частину англійських володінь у Франції , за що його прзвали Безземельним.Своєю жорстокістю і утисками викликав невдоволення народу ,лицарства і навіть феодалів,які відкрито повстали проти нього і змусили підписати в 1215 р. Велику хартію вольностей.
Образ Короля Річарда у зображенні письменника дещо ідеалізований. Чорний Лицар, як його називають, очолює атаку на замок Фрон де Бефа. Його безстрашність і бойовий досвід викликають захоплення і повагу в усіх, хто спостерігає за ним у бою. За його наказом споруджують плавучий міст, по якому воїни перебираються через рів і захоплюють фортецю.Король на руках виносить з палаючого замку Айвенго, рятує Ровену і Седрика, він же примирює Айвенго з батьком. Річарду Левове Серце притаманні веселість, життєрадісність, великодушність, вірність у дружбі. Він воліє бути краще мандрівним лицарем, ніж королем, тому оточуючим інколи доводиться нагадувати йому про обов’язок і відповідальність перед країною.
Відомий англійський поет, романіст, народжений у Шотландії. Вальтер Скотт отримав освіту правознавця, але його захопленням є історія рідного краю, легенди, традиції, стародавні культурні пам'ятки. Найбільш популярним є історичний роман "Айвенго" (1820). В. Скотт змальовує Британію XII ст. — пори, коли в цій країні посилились протиріччя між її народами, зокрема норманами і саксами.В. Скотт відтворює побутовий фольклорний колорит, широко використовує багату мовну палітру того часу.
Вальтер Скотт – відомий шотландський письменник і поет, він залишив вагомий слід в історії світової літератури.
Перші літературні виступи В. Скотта припадають на кінець 90-х років: у 1796 році виходять переклади двох балад німецького поета Г. Бюргера "Ленора" та "Дикий мисливець", а в 1799 році - переклад драми І. В. Гете "Гец фон Берліхінгем". Першим оригінальним твором молодого поета стала романтична балада "Іванів вечір" (1800).