Kategóriák: Minden - навички - інформація - структура

a Олена Литвин 7 éve

1165

Застосування інтелект-карт

Інтелект-карти є потужним інструментом для розвитку різних навичок та організації інформації. Вони використовуються для прискорення формування навичок, таких як вираження думок іноземною мовою чи застосування правил граматики.

Застосування інтелект-карт

Застосування інтелект-карт

Для учня

Тезис-карта

Використовується для прискорення формування різних навичок. Це можуть бути, наприклад, навик вираження думок іноземною мовою, навички застосування правил граматики мови або з'ясування причинно-наслідкового зв'язку якогось явища. Питання-карта складається як опора для складання усної доповіді та виступи. При вивченні мов можна складати питання-карту з опорними словами по заданій темі, яку можна використовувати в усній відповіді.

Конспект-карта

Використовується при конспектування лекції або уроку. Дозволяє глибше зрозуміти і побачити структуру виступу або лекції, а потім перенести її в точній логічній послідовності, внести потрібні зміни і доповнення. Економія часу в ході роботи з конспектами, організованими у вигляді інтелект карт більше 90%.
На уроках можна використовувати такий вид інтелект-карти як узагальнення пройденого матеріалу.

Карта підручника

Використовується в анонсі підручника або книги. Карта підручника - дозволяє зрозуміти і запам'ятати весь підручник або книгу. Для складання інтелект-карти книги або підручника, дуже важливо визначити мету аннотирования. Потім при перегляді книги вибирається центральний образ і головні гілки карти. При докладному читанні карта доповнюється деталями і зв'язками. На завершення роботи проводиться ревізія і коригування інтелект-карти.

Мнемонічна карта

Використовується при запам'ятовуванні великої кількості інформації.
Застосовується для запам'ятовування великої кількості інформації, наприклад, при підготовці до іспиту або контрольної роботи. Будується на основі системи ієрархії і взаємозв'язку ключових слів і системи мнемотехніки (образи, символи, кольори, угруповання елементів). Повторення матеріалу, оформленого у вигляді «мнемонічні карти», допомагає економити час і збільшує відсоток запам'ятовування в кілька разів.

Карта правила

Використовується при вивченні правил. Прискорює процес запам'ятовування правил і формування навичок їх практичного застосування. Карта правила містить систему ієрархії і взаємозв'язку ключових слів, а так само може містити приклади застосування правила.

Карта тексту

Використовується при аналізі тексту. Дозволяє зрозуміти і запам'ятати будь-який текст. Розвиває аналітичне мислення, дозволяє побачити структуру тексту і перебудувати її в строгій логічній послідовності, запам'ятати текст і згадати його в потрібний момент по зоровому ключу. Для аналізу тексту в якості центрального образу можна взяти тему тексту. Карта тексту повинна містити систему вибору ключових слів, систему ієрархії і взаємозв'язку ключових слів і систему мнемотехніки (образи, символи, кольори, угруповання елементів).

Карта пам'яті

Використовується при виконанні творчих робіт (написання творів, рефератів, доповідей, досліджень) - хороший спосіб подолання ментальних блокад ( «страху перед білим аркушем»). Для виконання таких робіт необхідно генерувати ідеї методом мозкового штурму і оформляти їх у вигляді інтелект-карти. Як центральний образу можна вибрати тему творчої роботи. Потім необхідно редагувати вже створену карту: провести угруповання, класифікацію та аналіз її елементів, на наступному етапі розставляються пріоритети, а по завершенні роботи з інтелект-картою, представляють роботу вже в лінійній послідовності.

Главная тема

Для вчителя

Перевірка рівня знань, умінь

Інтелект-карта може бути використана як метод контролю знань. Інтелект-карта, складена учнем може продемонструвати вчителю його здатність оперувати навчальним матеріалом, його слабкі і сильні сторони в вивченої теми. Крім того вчитель може з першого погляду визначити ті питання, в яких асоціативний ланцюжок з якихось причин виявляється порушеною. Завдяки інтелект-карти вчитель отримує ясне і об'єктивне уявлення про знання учня. Крім того цей метод забезпечує економію часу, який йде на перевірку традиційних письмових завдань і вправ.
Тоні Бьюзен пропонує наступну систему оцінювання учнівських інтелект-карт.
Система оцінок:

а) Зміст:

• «ширина» (діапазон охоплених у відповіді теорій \ концепцій) - 5

• «глибина» (ступінь детальності відповіді) - 5

б) Запропоновані власні ідеї - 4

в) Якість складання інтелект-карт

• Використання кольору - 2

• Використання символів - 2

• Використання стрілок - 2

Всього - 20

Організація групової роботи

Складання спільних інтелект-карт в груповій роботі дає хорошу можливість учням ділиться своїми ідеями і знаннями, візуалізувати результат групової роботи, забезпечує внесок кожного учасника в роботу в групі, допомагає згуртуванню і досягненню синергії в групі.
За Тоні Бьюзеном для виконання групової інтелект-карти групі пропонується пройти через сім стадій процесу створення карти:
1. Оголошення теми і цілей - учитель пропонує учням тему групової роботи і пояснює її мета

2. Індивідуальна «мозкова атака» - кожен учасник групи становить свою інтелект-карту за запропонованою темою

3. Обговорення індивідуальних карт в групі - кожен учасник ділиться ідеями і доповнює свої індивідуальні карти думками та ідеями інших учасників

4. Створення початкової колективної карти - учасники погоджують між собою коди і кольору, потім наносять на інтелект карту базові галузі, після чого всі без винятку ідеї

5. Інкубація - перерва в роботі, необхідний для того, щоб відпочити і дати можливість інформації, що міститься в інтелект-карті «дійти» до кожного учасника групи.

6. Друга редакція - після аналізу і обговорення вже складеної колективної карти, складається її нова редакція

7. Представлення результатів роботи

Робочі аркуші для учнів

Для запам'ятовування і закріплення пройденого матеріалу, а так само для активізації процесів мислення викладач може використовувати інтелект-карти як робочі листи, призначені для заповнення учнями. Ці листи можуть містити вже готову структуру, яку необхідно заповнити учням. Такі листи також називають концептуальними картами Concept Map.

Уроки та презентації

Інтелект-карта лекції (уроку, теми) може бути складена викладачем в процесі підготовки до уроку або до навчального курсу. Таку карту набагато простіше потім перевести в лінійну структуру, наприклад, презентації. Також інтелект-карту лекції (уроку, теми) викладач може використовувати для демонстрації учням в процесі самої лекції для того, щоб учні змогли побачити структуру досліджуваного матеріалу. Хороші мнемонічні якості інтелект-карти дозволяють викладачеві легко згадати зміст лекції і при необхідності дає можливість її доповнити. Учитель так само може використовувати таку карту для повторення і закріплення пройденого матеріалу на наступних уроках.

Тематичне планування

Інтелект-карта може бути використана як засіб, що надає можливість оглядати «з висоти пташиного польоту» навчальну програму як на рік, так і на семестр або навчальний курс.