Categorías: Todo - fejlesztés

por Gagyi Kinga hace 4 años

696

A pedagógus személyisége, tevékenysége

A pedagógus szerepe rendkívül sokrétű és meghatározó a tanulók fejlődésében. Egy tanár nem csupán ismereteket közvetít, hanem különböző szerepeket is betölt, mint például innovátor, mentor, fejlesztőtanár és adminisztrátor.

A pedagógus személyisége, tevékenysége

A pedagógus személyisége, tevékenysége

Nézetei

...közös az a felismerés, hogy a pedagógusok rendelkeznek valamilyen többé vagy kevésbé explicit, többé vagy kevésbé koherens nézetrendszerrel, ami segíti őket a bonyolult pedagógiai jelenségek strukturálásában, megértésében, és befolyásolja gyakorlati tevékenységüket. (Falus, 2001: 211–213.)
„míg a nézeteken elsősorban vélekedést, elkötelezettséget, ideológiákat, addig a tudáson tényszerű, a szakszerű cselekvést irányító propozíciókat értünk”. (Calderhead, 1996: 719.)
Richardson meghatározása szerint: „a nézetek olyan feltételezések, feltevések, propozíciók a világról, amelyeket igaznak vélünk, s amelyek befolyásolják ítéleteinket, mások megítélését, s amelyeket felhasználunk döntéseink során”. (Richardson, 1996: 103.)
„A hallgatók számára biztosítani kell, hogy megismerjék saját álláspontjuk, elképzeléseik, hiteik, elméleteik lényegét, ezeket összevethessék a tradicionális vagy újabb elméletekkel, amelyeket a pedagógia kidolgozott, biztosítani kell a választás lehetőségét, a saját, kiforrott elképzelések konstrukcióját” (Nahalka, 2003a, 29.).
„Ezek nem egyszerűen pályaválasztási motívumaik vagy a pályáról kialakított elképzeléseik forrását képezik, hanem meghatározzák reagálásukat egyes pedagógiai szituációkban, viselkedési sémaként működnek a gyerekekkel való kapcsolatukban, értékelési és metodikai mintát adnak pedagógiai tevékenységükben. Ezek éppen a személyes tapasztalat, az élmény erejénél fogva rendkívül tartós, nehezen változtatható beállítódás-rendszert alkotnak” (Hunyadyné, 1993. 165.).
Calderhead, 1996 : A nézetek tartalmára, a vélekedések és elkötelezettségek jelentésére vonatkozó kutatási eredményeket Calderhead ismertette. Az 1985-1995 között megjelent publikációk alapján megállapította, hogy a kutatók öt területet találtak, ahol a tanárok jelentős nézetekkel rendelkeztek: a tanulókról és a tanulásról (1), a tanításról (2), a tantárgyról (3), a tanítás tanulásáról (4), önmagukról és a tanári szerepről (5)
formális képzésből, gyakorlatból származó pedagógusi tudás
tanulói évekből származó élmények
személyes élettapasztalat alapján

A tanári személyiség kevésbé meghatározó elemei:

a pedagógiai ismeretek,
a tanítási tapasztalat,

Tevékenysége

Kompetenciafejlesztés
Kompetenciák

„A sztenderdek a kompetenciák szintjeit fogalmazzák meg, s kellően specifikusak, explicitek és értékelhetők, világos alapot szolgáltatnak a képesítés megbízható, konzisztens odaítéléséhez függetlenül attól, hogy a tanárjelölt milyen képző intézményben szerezte tudását.” (TTA, 1998, 1.) National Standards for Qualified Teacher Status. Teacher Training Agency, London.

Kevés olyan foglalkozás és hivatás van, mint a tanári tevékenység, amely ennyire sokoldalú személyiséget igényel.


Sallai Éva összefoglalásában ezek a kommunikációs ügyesség; rugalmas, gazdag viselkedésrepertoár; gyors helyzetfelismerés, konstruktív helyzetalakítás; erőszakmentes, kreatív konfliktusmegoldás. A szerepviselkedés biztonságán azt érti, hogy a személyiség rendelkezik az adott szerep ellátásához szükséges eszközökkel, és a pedagógus maga is jónak tartja az adott kompetenciáját. (Sallai, 1996)

A pedagógus szakmai-cselekvési kompetenciái> Szakmai kompetencia Eszközök használatának kompetenciája Reflexiós kompetencia Szociális kompetencia Kron, 1997. 428-429. oldal alapján

Pedagóguskompetenciák> 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók 3. kompetencia: A tanulás támogatása 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység 6. kompetencia: Pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja. 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért

Kompetencia fogalma> A pedagógiai szakirodalom a valamire való alkalmasságot, rutinokat, képességet, készséget, ismereteket és motiváltságot a kompetencia szóhasználattal jelöli.

Korthagen (2004) „hagyma-modellje” A pszichikus képződmények szintjei (Korthagen 2004, 80.)

Korthagen szerint a modellben látható belsô körök meghatározzák a következô szintek mûködését. Tehát a cselekvést meghatározzák a mögöttes kompetenciák, amelyek fejlôdését befolyásolják a pedagógusok nézetei, szakmai önazonossága, küldetése stb

Személyiségfejlesztés
Megkülönböztetünk a tevékenységek között: a) elemi és magasabb rendű tevékenységeket b) egyszerű és bonyolult, c) ösztönös; automatizált és tudatos, d) gépies; reproduktív és alkotó, e) társadalmilag hasznos; közömbös és káros, építő; romboló, f ) tanulási; megismerő; alkotó és művészi, g) fizikai; szellemi; munkatevékenységeket. h) játékot; tanulást és munkát;' i) orvosi; színészi; pedagógiai tevékenységeket. DR. KERÉKGYÁRTÓ IMRE - Az iskola, a pedagógus tevékenységei http://acta.bibl.u-szeged.hu/26466/1/modszertani_014_003_165-173.pdf
társadalmi feladat
nevelési, pedagógiai folyamat

Viselkedésproblémák

Negatív stressz
Kiégés

Személyisége

empátia, érett személyiség, megfelelő szaktudás, motiváló képesség, jó kommunikációs készség és a türelem.

Készítette: Pózner Beáta, Gagyi Kinga és Pásztor Miklós


Kevés olyan foglalkozás van, amely ennyire sokoldalú személyiséget kíván, mint a pedagógiai tevékenység.


A jó tanár személyisége nem írható le néhány jelzővel. Az általa végzett komplex tevékenység legalább olyan meghatározó.


Sokféle szemszögből lehet megközelíteni a pedagógus személyiségjegyeit, de amit mi kiemelnénk az az empátia, érett személyiség, megfelelő szaktudás, motiváló képesség, jó kommunikációs készség és a türelem.

Trencsényi, 1988 szerint a tanár háromféle pozíciót foglalhat el a társ.-i normaközvetítés feladatának folyamatában: Read more: http://www.kislexikon.hu/pedagogus_szemelyisege.html#ixzz6IUW2cc3t
köztisztviselői funkció.
tanár-szakember
nevelői-személyiségformáló
Pszichológiai aspektusa
hivatástudat
munkavégzés szeretete
önbizalom
Igazság és méltányosság képviselete
Megbocsátás
Megújulás
Alázatosság
neurotikus személyiség
Bagdy Emőke: Egy jó pedagógus a személyiségével tanít. Gondozni kell a saját személyiségünket. A velünk szemben támasztott elvárások egyre inkább elhatártalanodnak. Már szükség van arra is, hogy a nevelésen kívül a problémás eseteket is – pl. ADHD-s gyerekeket is kezelni tudjuk, pedig erre nem kaptunk elegendő képzést. A szakmai határainkat átlépő feladatokkal is találkozunk, lassan átmegyünk edukátorrá, terapeutává, de a velünk szemben felállított elvárások ellenére nem kapunk elegendő figyelmet. A pedagógus szakterületünkön kezdjük elég rosszul érezni magunkat. Ez egyike a legmagányosabb szakmáknak, ahol mindig, mindenkor teljesíteni kell. A tanítás pedig napról napra, időről-időre befolyásolja a személyiségünket.
Burnout-szindróma – amelyet a következőkkel jellemzett a professzorasszony: lelkesedés, stagnálás, frusztráció, apátia, depresszió – ez tehát a kiégés lejtmenete.
„Munkaalkoholisták”, akik mindenhová viszik magukkal a munkát, akkor is, ha a családdal vannak, akkor is, ha kirándulnak, ha főznek stb… Ennek következtében se itt, se ott nem tudnak teljesen megfelelni, folyamatos magasfeszültségi spirálban keringenek.
Érzelmi kalóz – a gyerekek érzelmeiből táplálkozik – amit mi adunk, azt a gyerek viszonozni akarja. Kora serdülőkorban ez még működik, a tanító a „szentség”, és ezért óriási érzelmi hatalom kerül a kezünkbe. Az, aki ezeket az érzelmi zsetonokat gyűjtögeti, és nincs a magánéletben egy kompenzáló erőforrása, akkor a kapott éltető érzelmeknek tulajdonítja a legnagyobb jelentőséget. A veszélye ennek az, hogy a túl szoros kapcsolatokból igyekszik a pedagógus pótolni a magánszférájából hiányzó érzelmeket, így alakít ki túlzott mértékű „függőségi” kapcsolatot a tanítványaival.
A perfekcionista pedagógus – ő az, aki elér egy szintet, és azt mondja, hogy ennyire vagyok képes, és többre nem.
Hasító típus (főleg a férfiak). Ő az, aki hazamegy, és már elfáradt, innentől kezdve mindent a feleségre hárít – egyik fele a hivatásé, a mindenben-mindenkinek megfelelő, a másik az, aki hazamegy, fáradt, és már nem foglalkozik a családdal, mindent az feleségére, az anyára hárít. Papucs-típus, nem viseli, hanem kéri a papucsot, a sört, és a vacsorát.
A foglalkozás áldozata. Ő az, aki nap mint nap a pedagógushivatást műveli, állandó megfelelési kényszer alatt van, közben otthon, a családban is igyekszik eleget tenni. Igyekszik otthon is, és a munkahelyen is, és a két helyen nagyjából ugyanazok az elvárások.
Joseph Adelsonnak (1976) a pedagógus személyiségére vonatkozó megállapításai: - a pedagógus mint "sámán"; - a tanár mint "lelkész"; - a tanár mint "misztikus gyógyító"
OECD, Education Policy Analysis, 1998 szakértelem pedagógiai tudás technológiai kompetencia szervezeti működési kepésség rugalmasság mobilitás nyitottság
Szervezeti kompetencia és együttműködés A tanítást az új professzionalizmust egyértelműen kollektív teamben végzett tevékenységnek tekinti, amelynek intézményes kereteit a „tanuló szervezetként” működő iskola adja. - team-munkára való alkalmasság - együttműködési képesség
Szakértelem A tanított szakterülettel összefüggő tudás, amellyel kapcsolatban a folyamatos megújulás szükségessége kap egyre növekvő hangsúlyt. - LLL - önfejlesztés
Rugalmasság A pedagógus szakma tartalma és a munkavégzéssel kapcsolatos elvárások a szakmai karrier során több alkalommal is változhatnak. - önfejlesztés - továbbképzés - átképzés
Ryans szerint - harmonikus személyiség, - kedvezően vélekedik diákjairól, - kedvezően vélekedik az együttműködésre alapuló módszerekről, - verbális IQ magas.

Szerepe

Fejlesztőtanár
Mestertanár
Innovátor
Mentor, tanácsadó
Multikulturális pedagógus
Kutató
Adminisztrátor