af Вікторія Чиж 3 år siden
351
Mere som dette
Переможець - це не тільки перші місця, слава і впізнаваність. Це, в першу чергу, внутрішнє відчуття, яке незмінно призводить до успіху. Переможцями називають тих, хто досяг висот в самоконтролі і навчився не виявляти або мінімально проявляти емоції (і вербальні, і невербальні). Дивно, але психологія переможця і наступний за цим успіх не пов'язані безпосередньо з рівнем інтелекту, фінансовим добробутом і обставинами.
Кожна людина сама приймає рішення: бути їй переможцем, чи лузером.
В процесі виступу спортсмен піддається впливу двох станів, що мають протилежну спрямованість. Це, по-перше, бажання виграти, а, по-друге, боязнь програти. І, якщо друга сила виявляється сильнішою за першу, то, за законами фізики, ми отримуємо відповідний результат. Тому, в підготовці до змагальної діяльності ще на початкових етапах повинен враховуватися фактор, який ми умовно назвемо «фактор прийняття можливого програшу в даному змаганні, як показника необхідності внесення змін до тренувальний процес.
"Принц" (за Е.Берном)
Принци розуміють, що вони унікальні і приймають себе такими як є, тобто вони автентичні. Таким людям не потрібно доводити свою неповторність, лізти зі шкіри геть, щоб довести, що вони краще за інших. Вони просто живуть своїм власним життям і не заважають іншим жити своїм. Принци не підганяє себе під вимоги і норми оточуючих, вони самостійні і самодостатні. Думаючи про себе, вони звертають увагу не на свої недоліки, а на свої достоїнства і думають, як їх можна ефективно використовувати. Принци цілком реалістично оцінюють межі своїх можливостей і знань. Як і всі люди, принци можуть час від часу програвати. Але програш жодним чином не впливає на їх почуття самодостатності та самоповаги. Вони продовжують вірити в свої здібності досягти потрібного результату. Принци добре знають себе і свої психологічні особливості, вони не ділять свої особливості на погані і хороші. Все, що вони мають, це їх надбання, і вони думають тільки про те, як використовувати це надбання найбільш ефективним чином. Принци абсолютно спокійно визнають за собою певні права, але вони визнають права і за іншими людьми. Вони насолоджуються своїми досягненнями, але не відчувають провини за помилку, а розглядають її як зворотний зв'язок.
"Жаба" (за Е.Берном)
Жаби живуть у відчутті своєї безпорадності і залежності від оточуючих. Їх улюблені фрази звучать наступним чином: «Ніколи мені не щастить!», «Тільки у мене може таке трапитися»; вони дуже часто використовують «але» в пропозиціях: «Я б виступив добре, АЛЕ щось мені завадило». Часто причину своїх невдач вони шукають в поведінці інших людей. Часто ви чуєте від них фразу, що починається зі слів «Якби тільки ...». «Якби тільки суддівство було справедливим ...», «Якби тільки я так не хвилювався перед виступом». Інші їх улюблені варіанти - це «коли ...» і «а що, якщо». «Ми будемо відмінно виступати, коли піде цей тренер і прийде інший!», «Я знав, що в цій ситуації треба було бити по воротах самому, але, а, що, якби я вдарив і промахнулся ...» Таким людям все, що відбувається з ними видається темним і страшним, тому вони перебувають у вічному напруженні і страху. Їх сили витрачаються на переживання власної невдачі і невдачливості, тому у них залишається мало сил на безпосередню участь у події. Жаби не вміють аналізувати те, що відбувається з ними, а тому вони ніколи не знають, чому вони програли. Отже, вони не мають ресурсу для кардинальної зміни ситуації. Оскільки жаба боїться реального світу, вона вибудовує собі світ ілюзорний, в якому все відбувається за правилами, встановленими жабою. Жаби знаходяться в постійному сумніві. А що може бути більш згубно для хорошого результату, ніж сумнів? Люди цього типу постійно стурбовані тим, що про них подумають інші. Тому кожен виступ спортсмена-жаби стає доказом собі і іншим свого права виступати, жити, бути краще за інших і т.п., а кожен програш стає дійсною особистісної катастрофою. У цьому випадку рівень мотивації зашкалює, що негативно позначається на результатах виступу. Гравець типу А небезпечний, особливо в командних видах спорту, де він не тільки панікує сам, але і заражає своїм станом інших членів команди. Ось уже й робота спортивного психолога з'явилася.
Якщо невдасі потрібен постійний контроль над його діями, то переможець контролює себе самостійно. Якщо він встановлює терміни, то робить все можливе для того, щоб в них вкластися.
Скромність не дарма називають найбільш нездорової формою самооцінки. Сумнів у власних силах, неготовність вийти на перший план - шлях вниз, а переможець рухається тільки вгору, нехай і не завжди з однаковою швидкістю.
Переможця з шляху досягнення мети не зіб'є ні фарс-мажор, ні будь-яка інша перешкода. Після аналізу невдачі він знову готовий до бою.
Дуже важливо усвідомити, якими перевагами і недоліками ти володієш. Навіть з недоліками можна стати переможцем, якщо приймати рішення з урахуванням того, що вони є. Адекватне ставлення до самого себе, реальна самооцінка - перший крок до успіху.