Базові і похідні мотиви економічної поведінки
Мотиви нагромадження
Дж. Кейнс, порівнюючи спонукальні сили мотивів споживання і заощадження, відзначає, що звичайно спонукання до задоволення невідкладних потреб людини і його родин за силою впливу на поведінку перевершує спонукання до нагромадження
Мотиви заощадження
Мотиви інвестування
Це надзвичайно складні й суперечливі мотиви. Вони зазнали істотних змін після відділення управлінських функцій від власності на капітал. Якщо до цього в основі ієрархії мотивів лежало ставлення до бізнесу як до життєвого покликання, творчої самореалізації, то після відділення керування від власності комерційні справи через фондові й валютні біржі створюють підґрунтя для дуже динамічної, суперечливої й неоднозначної мотивації (одержання доходу, азарт, ризик).
Мотиви праці і споживання
Стійким мотивом трудової діяльності людини є бажання одержати матеріальну винагороду за роботу. Отримана плата може витрачатися на найрізноманітніші речі, залежно від того, яка сама людина (споживання – винятково психологізований аспект економічної поведінки).
Мотиви трудової діяльності
Мотивом трудової діяльності є почуття насолоди самим процесом гарного виконання роботи, готовність принести себе в жертву заради родини, сусідів і своєї країни.
спонукання громадського порядку (усвідомлення необхідності приносити користь суспільству, надавати допомогу іншим);
одержання матеріальних благ для задоволення матеріальних і духовних потреб;
задоволення потреби в самоактуалізації, самовираженні, самореалізації.