Tervis ja seda mõjutavad tegurid

Tervis

r

Tervis on täielik füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund ning mitte vaid puuete ja haiguste puudumine.

Tervise kontseptsioonid

Statistiline

r

Määratletakse tervist vaid erinevate biomeditsiiniliste (nt. vererõhu väärtused, vereanalüüsi väärtused) näitajate alusel.

Funktsionaalne

r

Inimese organismi suutlikkust täita ühiskonnas oma rolli.

Meditsiiniline

r

Käsitletakse inimest nagu töömehhanismi negatiivses definitsioonis.

Akadeeiline

r

On seotud psühhloogia ja sotsioloogiaga. Käsitletakse inimest koos tema sotsiaalse, füüsilise ja vaimse heaolu seisundiga.

Haigus

Mida mõistetakse haiguse all?

r

Haiguse all mõistetakse olukorda, mis põhjustab inimesele kahju või valu. Samuti peab haigus olema tõendatud faktide, analüüside või mingil muul meditsiinis tunnustatud moel.

Patogenees

r

Haiguse areng.

Rahvatervis

Eestis on määratletud riigi tasandil järgmised rahvatervise alased tegevused.

r

Elanikkonna tervisliku seisundi jälgimine ja monitooring (teostab suures osas Terviseamet ja Tervise Arengu Instituut) Epideemiate ennetamine ja kontrollimine Keskkonna ja tööohutuse tagamine: toit,vesi ja tööohutus Pakutavatele teenustele juurdepääsu ja teenuste kvaliteedi tagamine Valmisolek katastroofideks ja kriisiolukordades tegutsemiseks Rahvatervisealased uuringud uute lahenduste väljatöötamiseks Paikkonna mobiliseerimine ja arendamine Rahvatervisepoliitika arendamine 

On seotud suurel määral sotsiaalteadustega

Rahvatervise alased tegevused saab jaotada kolme rühma.

r

Esmased ennetusstrateegiadEesmärgiks on tervisedendus ja haiguste ennetamine 2. Teised ennetusstrateegiadEesmärgiks on haiguse varajane avastamine ja ravi. 3. Kolmandad ennetusstrateegiad.Eesmärgiks on töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine.

Meditsiin jaguneb kaheks valdkonnaks

Kliiniline meditsiin

r

RaviTaastus

Terviseteadused

r

EnnetusTervisedendus

Seos kliinise meditsiini ja rahvastiku rühma uuriva meditsiini vahel

Kliiniline meditsiin

r

On suunatud indiviidide meditsiinilisele teenindamiseleSiia kuulub tavaliselt haige inimene, kes pöördub ise tervishoiutöötajate poole või suunatakse ravile.

Rahvastiku rühma uuriv meditsiin

r

On uurimisobjektiks rahvastikurühmSiin on probleemiks rahvastikurühma tervise hindamine, k.a. need liikmed, kes ise ei otsi meditsiiniabi, kuid kelle tervisele antud uuringud kasu tooks (näiteks emakakaelavähi sõeluuring naistel).

Salotogenees

Antonovski konseptsioon

Põhimõte

r

Salotogeneesi põhimõte on see, et inimese tervise määravad keerulistes, rasketes ja stressirohketes olukordades just tema toimetulekuoskused.

Tervist mõjutavad tegurid ehk tervise determinandid.

Tegurid mis kutsuvad üksikisiku, grupi või rahvastiku tervises esisele muutusi kas paremas või halvemas suuna.

WHO konseptsiooni järgi mõjutavad inimese tervist.

r

Eluviis 40-50%Pärilikud eeldused ehk geenid 20-30%Elukeskkond 20%Arstiabi ehk tervishoid 10%

Tervisemõjurite mudelid

r

Toon välja erinevad tervisemudelid teadlaste poolt. Need peegeldavad erinevaid tervise käsitlusi ja järeldust, et tervis on mitmeti mõistetav ning kujuneb mitmete mõjurite toimel.

Dahlgren ja Whitehead'i tervisemõjurite mudel

r

Mudel näitab, et ka indiviidide käitumine tuleneb neist sotsiaalsetest ja keskkondlikest tingimustest, millises indiviid elab, õpib ja töötab.

Ryan ja Travis'e tervisemõjurite mudel

r

Mudel näitab, et kui me keskendume tervisedenduses ainult elanikkonna teadlikuse tõstmisele, oskuste arendamisele ja teavitamisele, siis see ei ole efektiivne, puudutab vaid mõningaid tervisemõjureid ning ei anna oodatavaid tulemusi.

Tarlov'i tervisemõjurite mudel

Tarlov'i mudelil on 4 kategooriat.

r

Geenid ja bioloogia on 5%Tervishoid ja meditsiiniabi on tervishoiu osakaal inimeste eluea pikendamisel maksimaalselt 17%Tervisekäitumine sõltub otseselt sotsiaalsetest mõjuritest.Sotsiaalsed mõjurid

Barclay ja Fleming'i tervisemõjurite mudel

Mudeli järgi on 4 tegurit. Kõik omavahel seotud.

r

Personaalsed: geneetika, rahvus, sugu, sünnikoht, enesehinnang, toimetulekuoskused, eluviis, mis omakorda kujuneb sotsiaalsete normide poolt kultuurikeskkonnas.Majanduslikud: töö, sissetulek, sotsiaalne positsioon ja haridus.Keskkondlikud: kodu- ja töökeskkond, füüsikaline keskkond.Sotsiaalsed: rahu ja turvalisus, paikkond, personaalsed suhted.

Tervisedendus

r

Tervisedendamise mõiste tähendab, et elukeskkond ja eluviis mõjutavad tervisenäitajaid rohkem kui tervishoiuteenused.

Ottowa Harta

Toodi esmakordselt välja viis peamist tegevusvaldkonda parema tervise tagamisel rahvastiku tasandil

r

Kujundada sellist poliitikat, mis toetaks tervist. See on iga tasandi poliitikute kohustus.  2. Luua tervistsoodustav elukeskkond.  3. Suurendada kogukonna osa tervise tagamisel.  4. Arendada isiklikke oskusi ja teadmisi.  5. Ümberorienteerida terviseteenistused: reorientatsioon preventiivsetele teenustele.

Tervisedenduslikud tegevused on suunatud mitmetele potensiaalselt muutuvatele tervisemõjuritele.

r

Näiteks on see sissetulek ja sotsiaalne staatus, haridus, tööhõive ja töötingimused, vajalike terviseteenistuste kättesaadavus ning füüsiline keskkond.

Tervisedenduse vahendid

r

Tervisekasvatus ja terviseõpetus haridusprogrammide osana Terviseteabe levitamine ja tervislike eluviiside motiveerimine Tervistavate teenuste arendamine Eluviisi mõjutamine ja käitumisriski vähendamine Tervist soodustava elukeskkonna kujundamine